Jak walczyć z wadami zgryzu?

Choć wady zgryzu mogą mieć podłoże genetyczne, znacznie częściej do ich powstawania i rozwoju przyczyniają się złe nawyki, które powstają jeszcze w dzieciństwie. Na szczęście, gdy sięgamy po nowoczesne aparaty ortopedyczne możemy mieć pewność, że będą one w stanie naprawdę pozytywnie nas zaskoczyć.

Same wady zgryzu tworzą się na wiele sposobów. Niektóre mają swoje źródło w zakażeniu wirusowym lub bakteryjnym, do którego dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży, ich genezy można też doszukiwać się w nieprawidłowym ułożeniu płodu. Niebezpieczna jest jednak również zgoda na to, aby dziecko ssało palce oraz tendencja do podawania mu przez zbyt długi czas pokarmu w butelce, co bywa po prostu znacznie bardziej wygodne niż pozwalanie mu jeść łyżeczką i pić z kubeczka.

Wady zgryzu to też problem małych alergików, którzy często nie mogą oddychać przez nos, sprzyja im przy tym próchnica oraz zbyt wczesna utrata zębów mlecznych. Jeśli rozwój dziecka jest prawidłowy, a stan jego uzębienia nie budzi niepokoju, pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć w szóstym roku życia malucha. Właśnie ten okres jest zresztą wskazywany nieprzypadkowo, dziecko może już bowiem pochwalić się pierwszymi zębami stałymi. Lekarz ocenia, czy ukształtowanie szczęki jest prawidłowe i często już na tym etapie może podjąć się korekcji dostrzeżonych przez siebie wad. Do dwunastego roku życia ortodonta koncentruje się przede wszystkim na wyrównywaniu proporcji szczęk, a niekiedy podejmuje działania, które mają na celu pobudzenie ich wzrostu.

Prostowanie i wyrównywanie zębów to czynności, z którymi warto poczekać do momentu, w którym dziecko będzie miało wszystkie zęby stałe. O poprawie zgryzu najczęściej mówi się w kontekście dzieci, należy jednak pamiętać o tym, że korekcja wady zgryzu jest dostępna dla każdego. Oczywiście, osoby dorosłe muszą liczyć się z tym, że proces ten będzie długotrwały, nie może być jednak inaczej, kość jest bowiem uwapniona, a tym samym jej uformowanie staje się dość trudnym zadaniem. Czasem okazuje się też, że leczenie jest mniej wydajne ze względu na obecność mostów oraz koron. Na aparat decydujemy się na ogół mając na uwadze względu estetyczne, nie można jednak zapominać o tym, że zyskuje na tym również nasze zdrowie.