Aparaty ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne są przygotowane pod kątem fizjologicznego zwarcia między dolną a górną szczęką.

Także w sposób właściwy gwarantuje wyrównanie oraz ustawienie zębów w łukach zębowych. Rozróżnia się obecnie wiele aparatów w zależności od tego jakie zamki są tam stosowane. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane są aparaty ruchome i stałe przy czym to lekarz ortodonta musi zająć się oceną tego jaki konkretnie aparat w przypadku danej osoby będzie właściwym.

Aparat ruchomy

Taki typ najczęściej stosuje się u dzieci oraz nastolatków. Oczywiście już po pojawieniu się zębów stałych. Należy mieć w uwadze to, że taki aparat nadaje się do stosowania wyłącznie w przypadku mniejszych wad zgryzu. Sama nazwa nam sugeruje, że jest to aparat, który będzie się wyjmować a więc będzie do noszenia przez kilkanaście godzin na dobę. Po tym czasie należy go wyjąć, pacjent sam to robi. Aparat składa się z akrylowej płytki i prętów drucianych, może mieć dodatkowo śruby i sprężyny.

Zalety

- łatwe utrzymywanie higieny w jamie ustnej

- ciało akceptuje generowaną siłę, dlatego nie ma problemów z resorpcją korzeni

- ból jest niewielki

Wady

- czas leczenia jest przedłużony

- gdy chodzi o infekcję górnych dróg oddechowych noszenie aparatu nie jest możliwe, trzeba przerywać leczenie

- na początku może być problem z wymową przy tym aparacie.

Aparat ortodontyczny stały

Taki aparat stosowany jest u pacjentów z zębami stałymi i z jego pomocą koryguje się poważniejsze wady zgryzu niż przy ruchomych aparatach. Cały okres leczenia jest oparty na aparacie, który przytwierdzony zostaje specjalnym światłoutwardzalnym klejem. Powinien znajdować się na zębach między półtora a dwa lata. Aparat składać się będzie z zamków, ligatur oraz łuków, które wywierają na zęby siłę. Aparaty stałe nie są zdejmowane i dlatego musimy stosować ich odpowiednią higienę. Dokładne usuwanie resztek pokarmu będzie bardzo ważne. Jeśli się tego nie zrobi pojawić się może problem z próchnicą. Poza myciem tradycyjnym warto stosować specjalne szczotki.

Zalety

- szczególna skuteczność

- nie ma problemów z wymową, jeśli są to bardzo rzadko

- można nosić aparat niezależnie od stanu zdrowia i w sytuacji, gdy pojawią się problemy nie trzeba przerywać leczenia.

Zdrowy piękny uśmiech

Wady

- bolesność w niektórych przypadkach

- duże siły, które działają mogą prowadzić do resorpcji korzeni i tym samym problemów z uzębieniem

- utrzymanie higieny w jamie ustnej jest kłopotliwe, zajmuje sporo czasu, do zamków dostają się resztki pożywienia i trzeba dbać o ich usuwanie