Dlaczego warto zainteresować się leczeniem ortodontycznym?

Choć stosowanie aparatu często jest uważane przez rodziców za zło konieczne, nie można nie zgodzić się z tym, że jest bardzo skutecznym działaniem, które może zaowocować zachowaniem przez potomka zdrowia. Badania potwierdzają, że osoby, które wybrały takie rozwiązanie nie tylko wyglądają lepiej, ale również czują się znacznie pewniej. Nie tylko żyją dłużej, ale i – ze statystycznego punktu widzenia – są w mniejszym stopniu narażone na choroby sercowo-naczyniowe.

Co ważne, aparat ortodontyczny wcale nie jest rozwiązaniem, które zastrzeżono dla dzieci. Już 20 procent pacjentów leczonych za jego pomocą to osoby pełnoletnie, nie brakuje zaś i takich, które już dawno mają za sobą młodość. Osoby, które w dorosłym wieku decydują się na skorzystanie z możliwości aparatu na ogół decydują się na taki krok przede wszystkim dlatego, że ich wygląd budzi niezadowolenie. Trudno się temu dziwić skoro to właśnie uśmiech bywa uważany za najbardziej charakterystyczną cechę naszego wyglądu. W rezultacie osoba, która się uśmiecha niejako automatycznie wydaje się nam bardziej atrakcyjna, a osoba z krzywymi zębami jest postrzegana nie tylko jako brzydsza, ale i w większym stopniu zaniedbana.

Już po zakończeniu leczenia z wykorzystaniem aparatu zęby wyglądają perfekcyjnie i stan taki utrzymuje się przez dłuższy czas. Zyskuje na tym przede wszystkim nasze zdrowie, choć nie brakuje również osób przypominających, że można mówić w tym kontekście również o korzyściach związanych z życiem towarzyskim. Okazuje się zresztą, że wizyta u ortodonty przydałaby się wielu osobom, ostrożne szacunki mówią bowiem o tym, że powinno się nią zainteresować nawet 70 procent naszych rodaków.

Krzywe zęby to jednak coś więcej niż tylko defekt estetyczny. Nie bez znaczenia jest i to, że nie tylko trudniej jest je czyścić, ale i dochodzi do ich nierównomiernego ścierania. Problem ten może prowadzić zarówno do dolegliwości bólowych, jak i do stanów zapalnych dziąseł, a w pewnym momencie również do utraty uzębienia. Leczenie ortodontyczne może być więc sposobem na rozwiązanie tego problemu.