Aparaty ortodontyczne - zalety i zagrożenia

Wady zgryzu

Wady zgryzu mogą mieć podłoże genetyczne, ale zdecydowanie częściej wynikają one ze złych przyzwyczajeń z okresu dzieciństwa, spożywania posiłków z butelki ze smoczkiem oraz wkładania palca i ssania. Można jednak i warto ten problem korygować.

Stały aparat

W tym momencie nikogo nie będzie już dziwić noszenie stałego aparatu przez osoby dorosłe. Od początku lat 80-tych ten aparat się u nas pojawił i mocno się rozwinął, obecnie jest bardzo popularny. W tym momencie aparaty noszą już dzieci, nastolatki a coraz częściej także osoby całkiem dorosłe. Celem jest poprawa zgryzu, redukowanie chorób i coraz częściej także praca nad estetyką uzębienia, nad rysami twarzy. Noszenie aparatu jednak wiąże się z pewnymi problemami oraz zagrożeniami.

W jamie ustnej trudniej będzie nam dbać o odpowiednią higienę. Szczotkowanie zębów będzie trudne, a poszczególne elementy aparatu ograniczą nam przepływ śliny co blokuje naturalny proces oczyszczania okolic zębów. Zostawać nam będą między innymi resztki pokarmowe, pojawią się problemy z higieną. W większości te powikłania będą dla nas przykre, ale da się je pokonać.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej będzie bardzo ważna w przypadku osób, które noszą aparat ortodontyczny, dlatego trzeba na tą kwestię poświęcić odpowiednią ilość czasu. Ważne będzie docieranie do szczelin, gdzie pojawić się mogą problemy z uzębieniem.

Aparat ortodontyczny

Czyszczenie aparatu ortodontycznego

Oczyszczanie poszczególnych elementów aparatu musi być bardzo dokładne i trzeba będzie się do tego przyłożyć. Jeśli chcemy ochronić zęby przed próchnicą i ubytkami dobrze będzie o tym pamiętać. Mamy obecnie specjalne szczoteczki ortodontyczne oraz wyciorki i nici ułatwiające nam proces czyszczenia.

Dlaczego dobór właściwej pasty do zębów ma tak duże znaczenie dla zachowania zdrowych zębów?

Leczenie ortodontyczne będzie bardzo często prowadziło do dużej wrażliwości na ból. najczęściej w ciągu kilku dni od założenia albo podkręcenia aparatu pojawi się problem ze znaczącym bólem. Można sobie z tym jakoś poradzić, między innymi poprzez stosowanie specjalne pasty dla wrażliwych zębów, która będzie minimalizować to odczuwanie bólu. Zawsze ważne będzie regularne dbanie o higienę jamy ustnej.