Kilka podstawowych faktów o aparatach ortodontycznych

Wady zgryzu są niestety coraz większą plagą naszego społeczeństwa. Mogą mieć podłoże genetyczne, część z nich to wady wrodzone spowodowane nawet złym ułożeniem dziecka w brzuchu matki, kiedy indziej mamy do czynienia z nieprawidłowościami typu ssanie kciuka lub zbyt częste korzystanie z butelki ze smoczkiem, a w coraz większej liczbie przypadków źródłem problemu jest próchnica i choroby dziąseł. Na szczęście aparaty ortodontyczne potrafią czynić prawdziwe cuda, a ich stosowanie to bynajmniej nie tylko kwestia estetyczna. Proste zęby to zdrowe zęby.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Pierwsze badanie dziecka można przeprowadzić w wieku 6 lat, gdy pojawiają się pierwsze zęby stałe. W tym czasie ortodonta może postawić pierwszą diagnozę, zacząć ingerencję w kształt szczęki, a w wieku około 12-14 lat podjąć się prostowania krzywych zębów.

Dorośli też mogą skorzystać

Czasami w młodym wieku nie można stosować aparatu, a czasami jest to zaniedbane. U dorosłych osób leczenie jest jak najbardziej możliwe, chociaż zazwyczaj jest znacznie trudniejsze i trwa dłużej ze względu na utrwalenie się patologicznych struktur.

Estetyka i zdrowie

Dla wielu ludzi głównym powodem podejmowania leczenia ortodontycznego jest kwestia estetyki zgryzu, ale dużo ważniejsze jest tak naprawdę zdrowie. Zły zgryz powoduje nieprawidłowości w pracy zębów, przez co ich skuteczność jest ograniczona, a powierzchnie szybciej się niszczą. Zęby oraz dziąsła są też bardziej podatne na choroby.

Typy aparatów ortodontycznych

Aparat ortodontyczny może być tylko wkładką zakładana na kilka godzin. Taki aparat prostuje zęby w minimalnym stopniu. Jego głównym zadaniem jest wpływanie na rozwój szczęki. Aparatów stałych jest kilka typów. One także mogą eliminować wady rozwoju szczęki, ale ważniejsze jest tutaj samo prostowanie zębów. Aparat może być przyklejony do frontu lub tyłów zębów.

Budowa aparatu stałego

Konstrukcja aparatu jest raczej nieskomplikowana. Opiera się on na specjalnych obejmach zakładanych na zęby trzonowe i na zamkach przyklejonych do zębów. Wszystkie elementy łączy metalowy drut, który przenosi siły prostujące zęby i kształtujące szczękę.