Jak dbać o higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym

Stosowanie aparatu ortodontycznego do prostowania zębów daje rewelacyjne efekty a w ostatnim czasie jest z pewnością wyjątkowo modne. Nie jest to zatem coś, czego powinieneś się wstydzić. Bądź dumny z tego, że dbasz o swoje zdrowie i wygląd. Pamiętaj jednak, że nosząc aparat musisz dbać o higienę jamy ustnej w szczególny sposób. To dlatego, że resztki jedzenia osadzają się w małych zakamarkach elementów aparatu.

Kiedy myjesz zęby, skup się zarówno na czyszczeniu ich powierzchni jak i aparatu ortodontycznego. Sięgnij po specjalnie stworzone do tego celu szczoteczki do zębów i aparatu, nitkę dentystyczną, pastę do zębów oraz płyn do płukania. To wszystko pozwoli ci na prawidłowe utrzymanie czystości.

Wyciorek do zębów

Po pierwsze - tzw. wyciorek, czyli podstawowe narzędzie, niezbędne do czyszczenia tych miejsc na zębach i aparacie, do których trudno dotrzeć. Szczoteczka ta ma cienką końcówkę, o kształcie stożka. Możesz nabyć szczoteczkę, która ma stałą końcówkę bądź wymienną, to naprawdę wygodna opcja.

Używaj oczywiście też zwykłej szczoteczki, którą ogólnie czyści się zęby, ewentualnie takiej z wyprofilowanym włosiem. Wyczyścisz nią powierzchnię aparatu oraz zębów.

Codzienna higiena jamy ustnej

Nić dentystyczna

Sięgnij po nitkę dentystyczną, aby dokładnie oczyścić zęby oraz szczeliny, które się między nimi znajdują. Możesz ją umieścić również między aparatem a zębami.

Na koniec wypłucz buzię płynem, który jest antybakteryjny i antyseptyczny. Możesz sięgnąć po specjalny płyn, który jest stworzony z myślą o osobach, które maja aparat ortodontyczny na zębach.

Akcesoria do higieny jamy ustnej

Zapewnij sobie komfort i zawsze noś przy sobie mały zestaw przyborów do higieny jamy ustnej, umieszczonych w jednym pudełku. Powinieneś myć zęby po każdym posiłku, więc będziesz miał możliwość zrobić to nawet w szkole, pracy, czy po wizycie w restauracji.

Pamiętaj, że o aparat ruchomy również należy się należycie troszczyć. Zęby myjesz szczoteczką i dobrej jakości pastą, sięgasz po nitkę dentystyczną i płuczesz usta specjalnym płynem. Aparat czyść szczoteczką do zębów i pastą, po czym opłucz go pod kranem. Wkładaj zawsze do czystego pudełka i szczelnie je zamykaj.

Dbaj również o narzędzia, którymi myjesz zęby i aparat. Brudna szczotka z fragmentami zaschniętej pasty? To niedopuszczalne! Po każdym myciu dokładnie opłucz ją pod bieżącą wodą a uchwyt osusz, na przykład swoim ręcznikiem.