Najczęściej zadawane pytania o wybielanie zębów

Na jakim procesie opiera się wybielanie zębów? Proces wybielania zębów to proces utleniania chromoforów, czyli substancji barwiących. Utlenianie tych substancji przebiega w obecności nadtlenku wodoru, który znajduje się w żelach do wybielania.

Jakie substancje zawierają żele wybielające?

Zdecydowana większość żeli wybielających, które są dostępne w polskich drogeriach to preparaty, które zawierają nadtlenek karbamidu. W żelach znajduje się także karbopol. Dzięki tej substancji możliwe jest uwolnienie nadtlenku wodoru. Aby żel mógł rozpuścić się w wodzie dodaje się do żeli wybielających glicerynę.

Czy w gabinetach stomatologicznych używane są takie same żele, jak te ogólnodostępne?

Stomatolodzy używają innych metod wybielania zębów. Wybielanie w gabinecie zawsze jest poprzedzone dokładnym badaniem jamy ustnej. Dzięki temu metoda wybielania jest zawsze indywidualnie dobrana do pacjenta. Tylko lekarz może też stwierdzić, czy wybielanie zębów w ogóle jest możliwe.

Kto może wybielić zęby?

Wszystkie osoby, które mają zdrowe uzębienie mogą zgłosić się na zabieg wybielania zębów. Często proces wybielania wiąże się ze zmianą koloru wypełnienia ubytków w zębach. Po zakończeniu wybielania może się okazać, że stare wypełnienia są za ciemne lub za jasne w stosunku do wybielonych zębów.

U kogo nie wykonuje się zabiegu?

Zabieg nie jest zalecany dla kobiet spodziewających się dziecka oraz dla matek karmiących. Przeciwwskazaniem jest także uczulenie na substancje, które zawiera preparat do wybielania oraz głębokiego pęknięcia szkliwa.

Czy wybielanie wpływa na kolor wypełnień?

Do wypełniania ubytków stosowane są obecnie żywice kompozytowe. Nie są one wrażliwe na działanie nadtlenku karbamidu. Zawsze jednak po około trzech tygodniach lekarz ocenia, jaki jest kolor wypełnienia. Jeśli stał się on zbyt ciemny, wypełnienia zostaną wymienione. Dzięki temu uzyskuje się zadowalający efekt wybielania.

Czy mając korony ceramiczne, można wybielać zęby?

Proces wybielania nie zmienia ich koloru. Po zabiegu wybielania mogą one jednak mocno się różnić od pozostałych zębów, wtedy warto zastanowić się, czy ze względów estetycznych nie warto ich wymienić.

Kiedy widoczne są pierwsze efekty zabiegu?

Najczęściej pierwsze efekty można zauważyć w przeciągu dwóch dni od zabiegu. Ostateczny efekt pojawi się po około trzech tygodniach.